Edukacja

Studia w Anglii – co warto i trzeba wiedzieć

Zapewne wśród czytelniczek i czytelników niniejszego artykułu znajdują się osoby marzące o studiowania w Anglii. Należysz do nich? W takim razie miej świadomość, że tamtejsza rekrutacja wygląda inaczej niż ma to miejsce w Polsce. Jeśli chcesz, aby Twoje marzenia spełniły się, zdobądź wszelką wiedzą, aby dopełnić najdrobniejszych formalności i móc wejść w szeregi studentów, którzy będą uczyli się w Anglii.

Studia w Anglii – jakie mam możliwości?

Marzysz o studiach w Anglii? Nie dziwi nas to. Jest to popularny kierunek geograficzny wybierany przez młode osoby do studiowania za granicą. Już od kilkudziesięciu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ma ponad 340 000 studentów zagranicznych, co stanowi ok. 18% całkowitej liczby studentów. Najpopularniejszymi przedmiotami są biznes i inżynieria.

Anglia ma zróżnicowaną mieszankę uniwersytetów rozsianych po całym kraju. Znajdziesz wiele możliwości wyboru między instytucjami na terenach wiejskich a dużymi uniwersytetami miejskimi, które rozrastają się po mieście. J

Co ważne, jest też siedzibą zarówno Uniwersytetu w Oksfordzie, jak i Uniwersytetu w Cambridge, dwóch najstarszych i najbardziej prestiżowych miejsc nauki na świecie. Obie uczelnie znane są jako „Oxbridge”.

Oprócz tych tradycyjnych uniwersytetów istnieje również różnorodna oferta nowoczesnych instytucji, z których wiele osiągnęło status uniwersytetu w latach dziewięćdziesiątych.

Studia w Anglii – dlaczego warto tutaj się uczyć?

Dlaczego studia w Anglii? Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc to studiowania na świecie. Mało tego, uniwersytety są jednymi z najlepszych na świecie – oferują wysokiej jakości edukację, ogromną ilość kursów do wyboru. Co więcej uczą kluczowych umiejętności akademickich i językowych, których absolwent uczelni wyżej będzie potrzebował chcąc odnieść sukces w globalnym świecie.

Studia w Anglii – oto kilka ważnych powodów, aby obrać właśnie ten kierunek:

 1. wysoka jakość edukacji – renomowane uczelnie,

 2. różnorodność kulturowa,

 3. niższe czesne w porównaniu z USA,

 4. setki opcji kursów,

 5. możliwość rozwinięcia znajomości języka angielskiego.

Studia w Anglii – to może cię zaskoczyć

Wiesz już, że studia w Anglii cieszą się popularnością wśród wielu młodych osób z różnych państw. Co warto wiedzieć na start o wymogach, które „dopuszczą” cię do walki o miejsce na wymarzonym kierunku i uczelni?

 • Wystarcza polska matura,

 • matura z języka angielskiego lub certyfikat IELTS,

 • średnia ocen z przedmiotów na maturze.

Studia w Anglii – jakie wymagania trzeba spełnić?

Interesują cię studia w Anglii? Chcesz dowiedzieć się, jakie wymagania należy spełnić, aby móc ubiegać się o miejsce na wymarzonym kierunku i wymarzonej uczelni? Oto coś w rodzaju niezbędnika, czyli terminów i rzeczy, o których powinieneś pamiętać.

Studia w Anglii: Podanie – terminy

Przede wszystkim zadbaj o to, aby zaaplikować swoje podanie na czas. Oto podstawowe kalendarium, które powinieneś mieć na uwadze myśląc o studiach w Anglii:

 • zgłoszenie do 15 października roku przed rokiem studiów (Oksford, Cambridge, a także kierunki medycyna, weterynaria i dentystyka),

 • zgłoszenie o 15 stycznia roku rozpoczęcia studiów,

 • do 30 czerwca roku rozpoczęcia studiów – drugi deadline,

 • po 30 czerwca roku rozpoczęcia studiów – ostatnia szansa.

Studia w Anglii: aplikacja

Wszystko jest tu proste i jasne. Aplikujesz przez internetowy system USAC.

Studia w Anglii: niezbędne dokumenty

Oczywiście zgłoszenie swojej kandydatury związane jest ze skompletowaniem odpowiednich dokumentów. Jakich? Oto one:

 • list motywacyjny,

 • referencje napisane przez nauczyciela,

 • kierunki artystyczne, także portfolio.

Studia w Anglii: rozmowa kwalifikacyjna

Na myśl o rozmowie po angielsku z przyszłym nauczycielem obiega cię strach? Spokojnie! Rozmowa kwalifikacyjna na studia w Anglii odbywa się w przyjaznej atmosferze przez telefon, Skype lub osobiście.

Studia w Anglii: co jeszcze jest brane pod uwagę?

Nie tylko matura i wyniki. Jest to niejako furtka dla tych osób, które są pełne pasji i kreatywności, ale nie mają 100% na świadectwie maturalnym. Co więc jest brane pod uwagę chcąc dostać się na studia w Anglii? Liczą się też:

 • osiągnięcia,

 • pasja,

 • aspiracje.

Studia w Anglii: matura

Obowiązujące progi przyjęć i punktacje są opracowane w przejrzysty sposób – wystarczy zapoznać się z wymaganiami konkretnej uczelni i kierunku (podane procentowano dla każdego przedmiotu na dany kierunek).