Ciekawostki

„Władcy Ziemi”, czyli o największych imperiach w historii naszej planety

Które imperium w dziejach Ziemi może poszczycić się mianem największego państwa w historii świata? Kto plasuje się na podium? I czy wśród tych gigantów jest wciąż jakiś kraj, który nadal istnieje? Na pewno macie swoje typy. Jeśli jesteście ciekawi czy zgadzają się one ze stanem faktycznym, zapraszamy do lektury artykułu!

Największe państwa w historii świata. Giganci, którzy przeminęli

Ostatecznym celem i istotą państwa jest potęga, a jeżeli ktoś nie potrafi zmierzyć się z tą prawdą, powinien trzymać się z dala od polityki.” (Heinrich Gotthardt von Treitschke)

Zastanawiacie się, który kraj był największym państwem w historii świata? Zanim odkryjemy przed wami tajemnicę, skupmy się na tym, jak współcześnie wygląda ta kwestia.

Aktualnie istnieje 194 państwa na Ziemi. Z czego, 193 należy do Organizacji Narodów Zjednoczonych, a pozostałe jedno to Watykan, czyli siedziba najwyższych władz kościoła katolickiego, w której rezyduje papież.

Wśród piątki aktualnie największych państw pod względem powierzchni znajdują się:

 • Rosja,

 • Kanada,

 • Chiny,

 • Stany Zjednoczone,

 • Brazylia.

Dziś jednak nie będziemy mówili o współczesnych potęgach, ale o gigantach, którzy choć przeminęli, odcisnęli swoje piętno na dalszych losach naszego globu, czyli o największych państwach w historii świata.

Wystarczy spojrzeć wstecz, a tak naprawdę przyjrzeć się dziejom naszego globu, aby szybko wyciągnąć wniosek – zawsze istniało jakieś imperium, które w określonym przedziale czasu było najprawdziwszą potęgą, gigantem dosłownie „trzęsącym” losami świata, największym państwem w historii świata. Wszystkie łączy to, że były ogromne pod względem obszaru, zarządzane przez jakiegoś władcę, cesarza czy oligarchę, a także to, iż przeminęły…

Imperium Brytyjskie – bezkonkurencyjnie największe państwo w historii świata

Z lekcji historii na pewno pamiętacie, że było to największe imperium na Ziemi, jakie kiedykolwiek istniało w naszej historii. Zresztą, do dziś dnia można odnaleźć liczne ślady po jego dawnej potędze.

Kilka faktów najszybciej zbuduje wyobrażenie tego imperium w waszej wyobraźni:

 • czas istnienia: XVII wiek – druga połowa XX wieku,

 • w fazie największego rozkwitu liczyło 33,2 mln km kwadratowych,

 • swoim zasięgiem obejmowało ponad 22% obszarów powierzchni lądu!

 • WorldAtlas podaje, że w 1920 roku w jego obrębie żyło 458 mln ludzi, czyli ponad 20% ludzkości świata!

Cała historia tego wielkiego tworu, jakim było Imperium Brytyjskie, zaczęła się od zamorskich kolonii i placówek handlowych. Później swoim zasięgiem obejmowało dominia, protektoraty i mandaty.

Jak do tego doszło, że pewnego dnia nadszedł kres dni tego imperium, które było numerem jeden w kategorii największego państwo w historii świata? Początkiem końca jednego z największych państw świata była I wojna światowa, a tak naprawdę obciążenia finansowe z nią związane.

Ostateczny cios i „śmierć” dla tego imperium była utrata Indii – perły w brytyjskiej koronie , co miało miejsce w 1947 roku.

Imperium Mongolskie – drugie miejsce na podium wśród największych państw w historii świata

Kolejny wśród gigantów. Zacznijmy od kilku faktów dotyczących Imperium Mongolskiego:

 • znane też jako: Wielki Ułus Mongolski,

 • okres istnienia: 1206 – 1368,

 • liczyło 33 mln km kwadratowych powierzchni globu, czyli ponad 16% powierzchni lądowej na Ziemi!

 • w szczytowym okresie rozwoju obejmowało swoim zasięgiem: Azję Środkową, południową część Syberii, północne Chiny, Ruś, a także Bliski Wschód,

 • liczba ludności tego tworu wynosiła ponad 110 mln osób. Pomiędzy 1270 a 1309 rokiem było to aż ponad 25% ludności świata.

Jak w ogóle coś takiego powstało? Wszystko za sprawą połączenia plemion mongolskich i tureckich, a czego uczynił chan Mongołów, Czyngis-chan.

Upadek tego jednego z największych państw w historii świata przyszedł wraz z Czarną Śmiercią, która pojawiła się w Imperium Mongolskim. Kulminacją tego procesu była aneksja dokonana przez Rosję w 1783 roku.

Imperium Rosyjskie – trzecie miejsce na podium wśród największych państw w historii świata

Każdy z Was zapewne ma świadomość, że Imperium Rosyjskiego jako największe państwo w historii świata przez bardzo długi czas mogło poszczycić się tym tytułem. Doprecyzujemy Wam, że miano to nosiło przez ponad 200 lat!

Kilka faktów:

 • znane jako Cesarstwo Rosyjskie,

 • okres istnienia: 1721 – 1917,

 • swoim zasięgiem obejmowało 23,7 mln kwadratowych globu, czyli ponad 15% powierzchni lądowej na Ziemi!

 • w 1913 roku na jego obszarach żyło aż 176,4 mln ludzi, co stanowiło ponad 9% ludności świata.

Warto podkreślić, że Rosja była ostatnią absolutną monarchią w Europie, a przed I wojną światową, jedną z pięciu wielkich potęg w Europie. Nikogo więc nie powinno dziwić, że znajdowało się wśród największych państw świata w historii.

Krwawa rewolucja rosyjska przyniosła jej zmierzch i końcową „śmierć” w 1917 roku.

Największe z największych państw w historii świata – ranking

Znamy już najpotężniejszą trójkę wśród największych państw w historii świata. Na pewno jednak interesuje was, kto jeszcze był wśród gigantów, którzy trzęśli losami naszego globu. Oto oni:

 1. Imperium Brytyjskie,

 2. Imperium Mongolskie,

 3. Imperium Rosyjskie,

 4. ZSRR,

 5. Imperium Hiszpańskie,

 6. Rosja (obecnie),

 7. Chuiny – Cesarstwo Qing,

 8. Kalifat Umajjadów,

 9. Imperium Francuskie,

 10. Kalifat Abbasydów.